Muzeum pałeczek

Jest urocze. Najmniejsze muzeum w Szanghaju, zlokalizowane przy Duolunlu 191, przy North Sichuan Road, stacja metra Dongbaoxing lu. (地址:多伦路191,近四川北路,地铁3号线东宝兴路站). Urokliwa i cicha (jak na Chiny), przypominająca Szanghaj z przed 100 lat okolica, pełna pomników komunistycznych działaczy i artystów oraz kącików z reliktami ChRL i małymi sklepikami z przysłowiowym „mydłem i powidłem”. Otwarte pomieszczenie na parterze. W głębi kuchnia, żona robi obiad. Staruszek o białych włosach siedzi w fotelu, dwoje dzieci bawi się, biegając wokół niego. Gdy weszłyśmy, włożył w ucho aparat słuchowy.

Pan Lan Xiang, ur. 1928, o wyglądzie wzbudzającego respekt chińskiego mędrca, w ciągu długiego i obfitującego w podróże życia zgromadził ponad 2000 par pałeczek, 300 etui i tzw. poduszeczek oraz 100 pojemników na nie. W jego zbiorze znajdują się egzemplarze nie tylko z Chin, lecz także z Tajlandii, Korei Północnej i pozostałych krajów Azji. Posiada pałeczki z wielu epok, w najróżniejszych  kształtach, wykonane z wszelkich możliwych materiałów. Są tam egzemplarze dawane jako prezent ślubny, używane do pieczenia potraw w ogniu, wykonane z kości tybetańskiego jaka i z żelaza, plastiku, porcelany, szkła, bambusa; pozłacane pałeczki okolicznościowe, sprzedawane z okazji powtórnego włączenia Hongkongu do Chin i para największych na świecie, dwumetrowych pałeczek. Uwagę zwracają całe zestawy sztućców (oprócz pałeczek zawierające młotek do rozbijania i jedzenia krabów) czy zestawy trzech pałeczek, z których jedna, srebrna, służyła cesarzowi do sprawdzenia, czy potrawa nie jest zatruta. Albo para półmetrowych, ostro zakończonych pałeczek, którymi w razie potrzeby można zabić napastnika. Są stojaki na pałeczki z czasów rewolucji kulturalnej, pełne peanów na cześć przewodniczącego Mao, którego profil otaczają promienie wschodzącego słońca, oraz takie z początku XX. wieku, z wizerunkami szanghajskich piękności.


Kolekcja pana Lan Xianga jest wyjątkowa. To prawdopodobnie jedyne, a na pewno najlepiej wyposażone muzeum pałeczek w całym układzie słonecznym. Wstęp jest darmowy, a z odrobiną dobrej woli można się sporo dowiedzieć z ust prawdziwego pasjonaty. Jest autorem książki o historii i kulturze pałeczek „筷子古今谈” – „Story of ancient and modern chopsticks”, która została wydana również we francuskiej i angielskiej wersji jezykowej. Muzeum powstało w 1988 roku, pan Lan jest także członkiem Stowarzyszenia Kolekcjonerów w Szanghaju Pudongu (Pudong New Area Collecting Association).

Szkoda tylko, że nie można było robić zdjęć.

P.S. Japońscy naukowcy wykazali, że używanie pałeczek opóźnia proces starczej demencji.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz